شرکت دانش گستران الکترونیک تیکا | تعمیر کامپیوتر لپ تاپ | تعمیر دوربین مدار بسته | فروش خرید اقساط دوربین مدار بسته کامپیوتر لپتاپ

تماس با ما: 66570755-021 و 66426177-021 و 66122066-021 یا این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

شماره تلگرام جهت دریافت فایل : 2804011-0933  

آدرس تلگرام : t.me/AsElectronic

خرید ,فروش ,لپتاپ ,لپ تاپ ,کامپیوتر ,اقساطی ,تبلت ,دوربین ,مدار ,بسته ,الکترونیک ,دوربین مدار بسته ,تعمیر ,تعمیرات ,تعمیر دوربین ,تعمیرات دوربین ,مدار بسته ,سیستم ,آموزش ,برد ,لنز ,مادربرد ,دوربین CCTV ,تعمیرات دی وی آر ,آنالوگ ,دیجیتال ,DVR ,بی سیم ,wireless ,دوربین مخفی ,مخفی ,سیستم نظارت تصویر ,باتری ,برق

آس الکترونیک

با ويدئو سرورها هميشه ديجيتال بمانيد

اگر چه مشاهده تصاوير دوربين‌هاي ‌آنالوگ بر روي ‌كامپيوتر و ارسال آنها توسط شبکه‌هاي ‌کامپيوتري به يک امر عادي و فراگير مبدل‌ گشته است اما هنوز هم نحوه ارسال آنها و تجهيزات مختلفي که براي اين ‌کار در نظر گرفته‌ مي‌شوند دايره وسيعي دارند که معروف‌ترين ‌آن‌ها ويدئو سرورها و کارت‌هاي‌ کپچر هستند.

کارت‌هاي ‌کپچر جزء تجهيزات يک ‌کامپيوتر هستند يعني فقط بايد به همراه يک‌ کامپيوتر استفاده شوند و مسلماً در اين بين از امکانات آن کامپيوتر نظير سی‌پی‌یو و رم نيز استفاده خواهند نمود. نحوه عملکرد تمامي‌کارت‌هاي ‌کپچر يکسان است به اين ترتيب‌که تصاوير دوربين‌هاي آنالوگ توسط يک کابل کواكسيال و پورت بی‌ان‌سی مربوطه به آنها وارد مي‌شود. پردازنده کارت ‌کپچر به‌ کمک پردازنده خود کامپيوتر و رم آن، اين ورودي‌ها را به تصاوير ديجيتال تبديل مي‌کند. تعداد ورودي‌هاي کارت‌ کپچر و همچنين نوع فايل خروجي ‌آن، بستگي مستقيم به توانايي‌هاي کارت داشته و مسلماً هر چه ‌کارت شما قوي‌تر باشد تصاوير با کيفيت‌تري هم تحويل ‌خواهد داد. توانايي ضبط تصاوير هم از قابليت‌هاي نرم‌افزاري است‌ که با کارت ‌کپچر عرضه مي‌شود و واضح است مدت زماني که مي‌توانيد تصاوير را ضبط کنيد به هارد ديسک کامپيوتر شما وابسته است. بديهي است در صورت استفاده از کارت‌ کپچر و نياز به ارسال تصاوير، توسط شبکه يا اينترنت‌کامپيوتر شما بايد داراي کارت شبکه و يا فکس مودم باشد. به علاوه نبايد فراموش کرد که از کامپيوتر مذکور نمي‌توان کارآيي‌گذشته را انتظار داشت و بيشتر توانايي آن صرف‌ کپچر کردن تصاوير خواهد شد.


با توجه به مواردي‌ که‌ گفته شد حتماً اين سوال وجود خواهد داشت ‌که‌ چرا تجهيزات ديگري براي اين کار ساخته و استفاده مي‌شود؟ آيا کارت ‌کپچر دستگاه کاملي نيست؟
در پاسخ به اين سؤالات بايد معايب کارت ‌کپچر را در نظر گرفت. اولين و بزرگترين مشکل کارت‌هاي کپچر اين است که به تنهايي نمي‌توانند مورد استفاده قرارگيرند و هرگاه بخواهيم در محلي از این کارت‌‌ استفاده‌کنيم حتماً بايد يک دستگاه کامپيوتر با مشخصات بسيار خوب و قوي داشته باشيم و اين مطلب در مواردي که فواصل دوربين‌ها نسبت به هم بسيار زياد است و يا محيط مورد نظر اجازه استفاده از کامپيوتر را نمي‌دهد معضل بزرگي خواهد بود.
مشکل ديگري‌که اين کارت‌ها در وابستگي به کامپيوتر دارند (با توجه به اينکه مشکلات عديده‌اي براي کامپيوترها از قبيل باگ‌هاي نرم‌افزاري، ويروسي شدن، اشکالات سخت‌افزاري و ... وجود دارد) اين است که در صورت بروز اشکال در کامپيوتر انجام فعاليت‌هاي کارت ‌كپچر نيز مختل خواهد شد. به علاوه تعداد زيادي از کارت‌هاي کپچر پس از مدتي کوتاه ديگر توانايي تبديل کامل تصاوير را نداشته و به مرور زمان از کيفيت آن کاسته خواهد شد.
همچنين اگر بخواهيم تعداد زيادي دوربين داشته باشيم به همان نسبت کامپيوترهاي بيشتري هم نياز خواهيم داشت که هماهنگ کردن ‌کامپيوترها و رويت تصاوير آنها در يک محل کار ساده‌اي نخواهد بود.

راه‌حل چيست؟

مشکلات فوق در طراحي دستگاه ويدئو سرور کاملاً در نظر گرفته شده است. بدين ترتيب‌ که يک ويدئو سرور در واقع يک کامپيوتر است که توانايي تبديل تصاوير را داراست.
يک ويدئو سرورکامپيوتري است‌ که‌ صرفاً جهت‌ تبديل تصاوير دوربين‌هاي ‌آنالوگ به ديجيتال طراحي‌ گشته و تجهيزات داخلي ‌آن فقط ‌‌و فقط براي اين منظور ساخته و تعبيه‌ گشته‌اند. همين امر سبب حجم ‌کوچک و سهولت کاربري شده است. با اين دستگاه ديگر نيازي به حضور کامپيوتري جداگانه در محل قرار گرفتن دوربين‌ها نداريم. ديگر لازم نيست در ایستگاه‌هاي مختلف کامپيوتر هم وجود داشته باشد بلکه فقط يک رک با ابعاد متناسب (بسته به تعداد ويدئو سرورها) راه گشا بوده و مي‌توان از آنها در فواصل و اماکن مختلف و دوردست نيز بهره برد.
هر ويدئو سرور براي شناسايي و معرفي در شبکه آی‌پی مخصوص به خود مي‌گيرد. اغلب توليدکننده‌هاي محصولات حفاظتي و امنيتي تحت شبکه براي معرفي آی‌پی به تجهيزات‌شان يک نرم‌افزار نيز عرضه مي‌کنند. در اين نرم‌افزار مي‌توان پس از وارد نمودن شماره سريال محصول، آی‌پی دلخواه را به دستگاه داد.
تعداد ورودي‌هاي ويدئو سرورها متفاوت است اما معمولاً توانايي تبديل تصاوير 1، 2، 4، 6 و يا 8 دوربين را دارا مي‌باشند. بالطبع هر چه تعداد ورودي‌ها بيشتر باشد ويدئو سرور نيز قوي‌تر است. اما در برخي موارد با افزايش تعداد ورودي‌ها از Frame Rate کاسته خواهد شد. اين کاهش در بسياري از موارد زياد هم مهم نخواهد بود چرا که تا 12 فريم در ثانيه (fps) هم تصاوير زنده ديده مي‌شوند.
نوع فشرده‌سازي تصاوير نيز در ويدئو سرورهاي مختلف، متفاوت است که متداول‌ترين آنها JPEG، MJPEG و MPEG4 مي‌باشند. ايمن‌ترين اين فرمت‌ها در بحث شبکه و انتقال تصاوير JPEG است. البته معايبي چون نياز به پهناي باند زياد و عدم توانايي ارسال صوت به همراه تصاوير (روي تصاوير) هم به آن وارد است، اما امنيت مزيت کمي نيست چرا که اصولاً سيستم‌هاي نظارت تصويري براي حفظ امنيت و مراقبت، توليد، نصب و راه‌اندازي مي‌شوند.
انتقال صوت در ويدئو سرورها از طريق آی‌پی صورت مي‌گيرد. بدين ترتيب که صدا توسط دستگاهي شبيه به ميکروفن گرفته شده سپس Digitalize شده از آی‌پی ويدئو سرور آن را انتقال مي‌دهد. در ويدئو سرورهايي که از فرمت JPEG استفاده مي‌کنند صدا به موازات تصوير (‌و نه بر روي تصوير) و در ويدئو سرورهايي که از MPEG4 بهره مي‌برند صدا بر روي تصوير از طريق آی‌پی ويدئو سرور منتقل مي‌شوند.
يکي از برتري‌هاي ويژه ويدئو سرور بر کارت ‌کپچر هنگام استفاده از برق اضطراري (UPS) نمايان مي‌شود. اکثر ويدئو سرورها 12 ولتي (1 آمپر) هستند در حالي که يک کامپيوتر400 وات برق نياز دارد.
مزيت ديگر اين دستگاه‌ها، قابليت استفاده به تعداد نامحدود است. يعني هر چند دستگاه دوربين را مي‌توانيم توسط هر تعداد ويدئو سرور، تبديل و به روي کامپيوتر و شبکه انتقال دهيم. در اين صورت هر چه به تعداد ويدئو سرورها اضافه کنيم، فقط نرم‌افزار قويتري را براي مديريت و کنترل تصاوير نياز خواهيم داشت.
قابليت مديريت و ضبط تصاوير در ويدئو سرورها همانند کارت‌هاي کپچر از طريق نرم‌افزار کنترلي خواهد بود. بدين ترتيب که تنظيمات رده‌هاي امنيتي، کنترل، مديريت و ضبط تصاوير از طريق نرم‌افزار انجام مي‌شود. همه سازنده‌هاي ويدئو سرور، يک پکيج نرم‌افزاري مختص محصولات خود ارائه مي‌دهند که شامل نرم‌افزارهاي رايگان و مبلغ‌دار مي‌باشد. اگر چه با نرم‌افزارهاي رايگان توليدکنندگان مي‌توان تصاوير را بازبيني و مشاهده کرد اما بيشتر قابليت‌هاي مذکور در نرم‌افزارهاي مبلغ‌دار وجود دارند (‌البته قبول چنين هزينه‌اي براي ما که به خريد گران‌ترين‌ نرم‌افزارهاي کنوني با حداقل پول رايج کشور عادت کرده‌ايم، دشوار خواهد بود. بهتر است کم‌کم به رعايت قانون ‌کپي رايت نيز روي بياوريم!)

منبع: سیبا شهر

Banners